You are currently viewing Technologia VR jako narzędzie do szkolenia drużyn konduktorskich

Technologia VR jako narzędzie do szkolenia drużyn konduktorskich

Trwają szkolenia dla drużyn konduktorskich z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). To strategiczny projekt, który PKP Intercity realizuje we współpracy z Politechniką Wrocławską.

 

Ćwiczenia z obsługi wind dla wózków inwalidzkich i osób mających trudności z poruszaniem się, a przez to z samodzielnym wejściem na pokład pociągu, to kolejne kroki, które Spółka PKP Intercity podejmuje, aby oferowane usługi przewozowe były dostępne dla każdego. W tej chwili PKP Intercity ma opracowane w formie VR windy w elektrycznych zespołach trakcyjnych FLIRT.

Pilotażowy program szkoleń z wykorzystaniem technologii VR trwa od września 2021 r., a jego zakończenie planowane jest w drugim kwartale bieżącego roku. Trening przeszło już ponad 30 instruktorów PKP Intercity, a w grudniu 2022 roku zostali nim objęci przyszli konduktorzy.

Nowoczesne narzędzia technologiczne znacznie ułatwiają przygotowanie drużyn konduktorskich. Pracownicy uczą się obsługi wind w różnych modelach wagonów i zespołów trakcyjnych, będąc w jednej lokalizacji. Obraz z gogli VR jest wyświetlany również na monitorach. Dzięki temu dodatkowe osoby obecne na szkoleniu utrwalają zdobytą wiedzę, a instruktorzy nadzorują jego prawidłowy przebieg

A jakie jest twoje zdanie dotyczące zastosowania technologii VR w procesie szkolenia pracowników drużyn konduktorskich? Podziel się z nami swoimi uwagami na ten temat. Napisz do nas: kontakt@ozzpt.pl 

Źródło: Magazyn pokładowy PKP Intercity

Opracowanie: Robert Kwiatkowski

5/5
Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do naszego newslettera